تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان | ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان | چالش شرکت های دانش بنیان
پایگاه اطلاع رسانی شبکه دانش بنیان ایران قصد دارد با معرفی حمایت های مرتبط با شرکت های دانش بنیان، خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد امکان رقابت در بازار بین المللی را برای آن ها فراهم کند
حمایت از شرکت های دانش بنیان ، حمایت از تولید داخلی ، پایگاه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایران ،
354012
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-354012,single-format-standard,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.3.1, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

میزان تسهیلات ارائه شده به شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان

تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که تنها در آذرماه سال جاری تسهیلات بانکی شرکت های دانش بنیان به مبلغ ۳۷۰۹.۷ میلیارد ریال رسیده است و ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان در کارنامه بانک های خصوصی شده قرار دارد. آمار بانک مرکزی نشان می دهد که هر شرکت به طور متوسط 29 میلیارد ریال از شبکه بانک تسهیلات دانش بنیان دریافت کرده است و مانده کل تسهیلات اعطایی به ۹۵۳ شرکت دانش بنیان در پایان آذر رقمی  معادل ۸۱۴ ۳۶ میلیارد ریال  است. بیشترین مانده هم متعلق به بانک های صادرات، ملت و صنعت و معدن است که به ترتیب 20، 18.7 و 17.4 درصد از مانده تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در اختیار دارند و این یکی از چالش شرکت های دانش بنیان می باشد.

 

ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

در بین بانک های خصوصی شده، دولتی و موسسات مالی و اعتباری، ‌بانک های خصوصی شده ارائه بیشترین تسهیلات به شرکت های دانش بنیان را در کارنامه خود دارند. در این بین بانک ملت و صادرات با پرداخت 25 و 23 درصد از کل تسهیلات پرداختی به این شرکت ها در صدر جدول قرار می گیرند. شرکت های دانش بنیان و فناوری محور با وجود رکود صنعت در یک سال اخیر به رشد خوبی رسیدند. اکنون سه هزار و 300 شرکت دانش بنیان در ایران به ثبت رسیده است. زمینه اشتغال بیش از 86 هزار نفر براساس آمار سال 95 در شرکت های دانش بنیان فراهم شده است و درآمد این شرکت ها رقمی بیش از 175 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان

بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان

به گفته مسئولان مرتبط با حوزه شرکت های دانش بنیان، بازارسازی اصلی ترین چالش شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر است. 29 درصداز شرکت های دانش بنیان در حوزه تولید کالا و خدمات فعالیت می کنند درحالیکه سهم شرکت های دانش بنیان صنعتی 13 و سهم دانش بنیان های نوپا یا همان استارت آپ ها 58 درصد است. استارت آپ ها درحالی بیشترین سهم را در گروه دانش بنیان به خود اختصاص داده اند که از دیگر شرکت های این گروه آسیب پذیر تر به نظر می رسند. مقاومت کسب وکارهای سنتی، تامین مالی و چالش های اجتماعی از مهم ترین مشکلاتی است که حیات شرکت های نوپا را تهدید می کند.

 

نویسنده : علی حیاتشاهی
بدون ديگاه

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.