اهمیت شرکت ها و محصولات دانش بنیان | حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان | تعداد شرکت های دانش بنیان
پایگاه اطلاع رسانی شبکه دانش بنیان ایران قصد دارد با معرفی حمایت های مرتبط با شرکت های دانش بنیان، خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد امکان رقابت در بازار بین المللی را برای آن ها فراهم کند
حمایت از شرکت های دانش بنیان ، حمایت از تولید داخلی ، پایگاه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایران ،
354388
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-354388,single-format-standard,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.3.1, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

اهمیت محصولات دانش بنیان در حمایت از تولید داخلی

اهمیت شرکت ها و محصولات دانش بنیان در اقتصاد کشور

اهمیت شرکت ها و محصولات دانش بنیان در اقتصاد کشور

نظر به نامگذاری سال ۱۳۹۷ به نام حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین اهمیت شرکت ها و محصولات دانش بنیان در اقتصاد کشور و تولید کالای ایرانی بسیار بیشتر شده است و این موجب حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان و افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان می گردد .

در تعریف شرکت های دانش بنیان آمده است که شركت ها یا مجموعه هایی که به منظور هم‌افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش بنیان، تحقق اهداف علمي و اقتصادي (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوري) و تجاري‌سازي نتايج تحقيق و توسعه (شامل طراحي و توليد كالا و خدمات) در حوزه فناوري‌هاي برتر و با ارزش افزوده فراوان به ويژه در توليد نرم افزارهاي مربوط تشكيل مي‌شوند را شرکت های دانش بنیان می گویند.

با توجه به مسئله حمایت از کالای ایرانی و آن قسمتی از متن که به توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره میکند به ادامه مطلب میپردازیم.

با نگاه کردن به دنیای اطرافمان قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که دیگر دنیای زور فیزیکی و انواع برتری های نظامی و سرمایه های معدنی، نفتی و… گذشته، و کسانی در اقتصاد قدرتمندترند، که دارای دانش بیشتری باشند و اینکه دنیا بسرعت در حال پیش رفتن به سمت اقتصاد دانش بنیان است.

کپی برداری های زیاد و ناشیانه از انواع محصولات در صنایع مختلف باعث شده تا محصول نهایی دیگر به عنوان ارزش در صنعت مطرح نباشد و دانش تولید یک محصول و تکنولوژی آن به عنوان ارزشمند ترین دارایی یک تولید کننده و صنعتگر محسوب می شود.

معنای اقتصاد دانش بینان

معنای اقتصاد دانش بینان

تعاریف و توضیحاتی متنوعی در خصوص معنای اقتصاد دانش بینان وجود دارد ولی عامه برداشت های از این کلمه این مفهوم را میرساند که اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی است که دانش و اطلاعات دارای جایگاهی بالاتری نسبت به سرمایه های فیزیکی و دارایی های نقدی همچون تجهیزات، زمین و… است. و به تبع آن کالاهای دانش بنیان کالاهایی هستند که سرمایه در آنها نه فقط پول و موارد ذکر شده، بلکه نوآوری و ابداعات است و این اهمیت شرکت ها و محصولات دانش بنیان را نشان می دهد.

بعد از تبیین معانی لغوی و مفهومی اقتصاد و محصولات دانش بنیان به بررسی چگونگی تاثیر گذاری مباحث مطروحه بر حمایت از کالای ایرانی می پردازیم.

همانطور که می دانید موضوع شرکت های دانش بنیان و توجه به بحث علم و اقتصاد و ثروت افزایی ناشی از آن، موضوع تقریبا جدیدی در محافل تولیدی، صنعتی و اقتصادی ایران است که با توجه به نام گذاری امسال فرصت بسیار مغتنمی برای معرفی، توانمندسازی، رفع مشکلات و کلا پرداختن به این شرکت ها و حمایت از تولیداتشان بعنوان کالای ایرانی است.

تعداد شرکت های دانش بنیان

تعداد شرکت های دانش بنیان در سال گذشته به بیش از ۳۳۶۰ شرکت و با اشتغال زایی حدود ۱۱۱۲۳۴ نفر به پایان رسید در حالی که میزان درآمدزایی این شرکت ها از ۲۳۸ هزار میلیارد ریال هم فراتر رفته بود. با توجه به اینکه تقریبا عمده تولیدات این شرکت ها ۱۰۰ درصد ایرانی بوده و از کالاهای داخلی استفاده شده است و بنابر آمار موجود می توان پی به پتانسیل اقتصادی بزرگ این شرکت های برد.

بالاترین تعداد شرکت های ثبت شده در سال گذشته مربوط به حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته است و مقام بعدی مربوط به شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای است. یعنی دو حوزه بسیار پرکاربرد در زندگی امروزی. حوزه اول مربوط به تجهیزات مکانیکی که یا در ساخت کارخانه ها و صنایع پرکاربرد هستند یا در مصارف صنعتی و دیگر حوزه که مصرف کنندگانش کاربران سازمانی و خانگی هستند در حوزه های نرم افزار و آی تی.

تعداد شرکت های دانش بنیان و حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان

حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان

بطور مثال کارخانه ای که قرار است تولیداتی برای مصرف داخل و یا خارج داشته باشد خود چه بهتر است از تجهیزات و ماشین آلات داخلی استفاده کند تا محصولی را بسازد که تجهیزات تولیدش هم ایرانی هستند. اما ذکر این نکته که تولید کنندگان ایرانی باید مسئله افزایش کیفیت را بعنوان سرلوحه امورات تولیدی سال جدید لحاظ کنند خالی از لطف نیست.

بنابراین با افزایش کیفیت محصولات داخلی و معرفی آن ها به مصرف کننده ها و همچنین خرید بالاخص محصولات ایرانی که دانش بنیان هستند می توان بر یکی از بزرگترین مشکل حال حاضر کشور که همان مباحث و مشکلات اقتصادی است فائق آمد.

حالیه باتوجه به تمام موارد فوق می توان به این نتیجه رسید که با حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان که ساده ترین آن ها خرید و مصرف محصولتشان است هم بعنوان وظیفه وضع شده مقام معظم رهبری در این سال با عنوان خرید کالا ایرانی جامه عمل پوشانید و هم امکان رشد و بالندگی شرکت های دانش بنیان و به تبع آن اشتغال زایی برای جوانان و خانواده های ایرانی را فراهم ساخته ایم.

نویسنده : علی حیاتشاهی
بدون ديگاه

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.