ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز | شبکه دانش بنیان
پایگاه اطلاع رسانی شبکه دانش بنیان ایران قصد دارد با معرفی حمایت های مرتبط با شرکت های دانش بنیان، خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد امکان رقابت در بازار بین المللی را برای آن ها فراهم کند
حمایت از شرکت های دانش بنیان ، حمایت از تولید داخلی ، پایگاه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایران ،
350851
rtl,page-template-default,page,page-id-350851,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.3.1, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز

 

فناوری های نرم و هویت ساز

تعریف ستاد در یک نگاه

در آينده بنيه و دارايی‌های نرم و فرهنگی‌ ملت‌هاست كه جايگاه و اقتدار آن‌ها را رقم خواهد زد. پيشرفت‌های شگرف علوم و فناوری‌های سخت در طول قرن بيستم كه به شكوفايی اقتصادی جوامع به اصطلاح پيشرفته انجاميد، نيازهای ذاتی بشر را تا آنجا ارضا كرد كه بتواند به نيازهای عالی‌تر ـ نيازهای روحی و روحانی ـ خود بپردازد. پاسخ‌گويی به اين نيازها مستلزم توسعه‌ی شاخه‌ی نوينی از علوم و فناوری‌ها موسوم به علوم و فناوری‌های نرم و فرهنگی است که هدف آن‌ها شناخت هرچه بيش‌تر جنبه‌های ذهنی و روحی انسان و يافتن راه‌هايی به‌منظور اعتلای ذهنی و روحی او و هم‌چنين تنظيم رابطه‌ی بهتری فيمابين او و محيط پيرامون است؛ محيطی كه به اقتضای پيشرفت علوم و فناوری‌های سخت هر روز پيچيده‌تر می‌شود

همان‌طور كه علوم و فناوری‌های سخت به شكل‌گيری و توسعه‌ی خانواده‌ی بزرگ صنايع سخت (صنايع غالباً كارخانه‌ای) منتهی می‌شوند، علوم و فناوری‌های نرم نيز صنايع نرم را شكل می‌بخشند؛ صنايعی كه محصولات و خدماتِ حاصل از آن ها به اعتلای انسان، افزايش کيفيت زندگی و تسهيل رابطه‌ی او با محيط پيرامون كمك می‌كنند. صنايع نرم انواع مختلفي دارند که يکي از مهم‌ترين شاخه‌هاي آن را صنايع «خلاق و فرهنگی» تشکيل مي‌دهند. اين صنايع روي هم رفته «اقتصاد خلاق» را شکل مي‌دهند. صنايع خلاق و فرهنگي، در طول چند سال اخير به قدري توسعه پيدا کرده‌اند که برخي آينده‌پژوهان، موج چهارم در فراسوي عصر اطلاعات و دانايي را موج خلاقيت يا عصر صنايع خلاق و فرهنگی مي‌دانند، در همین راستا

معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اقدام به تشكيل ستادي به نام ستاد توسعه فناوري ­های نرم و هویت ­ساز نموده تا در این حوزه یکپارچگی ­های لازم برای توسعه و تجاری سازی فناوری­های نرم و هویت­ ساز صورت پذیرد .

تجاری سازی

در سطح کلان اقتصادی, امروزه به اثبات رسیده که تولید محصولات فناورانه علاوه بر فراهم آوردن ارزش های اقتصادی قابل توجه, منجر به رشد اقتصادی و فنی نیز می شود و از انجا که ورود هر محصول به بازار داخلی و خارجی (صادرات)تضمین کننده موفقیت و بقای آن است, ازین منظر تجاری سازی عاملی حیاتی برای رشد اقتصادی هر کشور به حساب می اید.در سطح خرد اقتصادی , تحقیقات بدون تجاری سازی در زمینه تولید محصول بی معنی است. چرا که بدون دستیابی به مشتریان خاص یک محصول, تولید و یا اجرایی سازی یک ایده بی فایده به نظر می رسد. اهمیت تجاری سازی به حدی است که ستاد در حال حاضر بر آن است که با خدمات مشاوره ای و انجام پروژه های تحقیقاتی در این زمینه اطلاعات خود را در کنار حمایت های مالی و ارائه تسهیلات در اختیار صاحبان ایده قرار دهد.

فعالیت­های مشمول تعریف تجاری سازی در حوزه فناوری­های نرم و هویت ساز عبارتند از:

 1. فعالیت های مرتبط با عرضه محصول یا خدمت جدید مبتنی بر ایده ها یا فناوری های جدید
  (شامل تمامی فرایندهای مرتبط از جمله ثبت اختراع، مالکیت فکری، ارزش گذاری فناوری، اعطای امتیاز، انتقال و انتشار و کسب سایر فناوریهای مورد نیاز مکمل و پرداخت حق الامتیازهای مرتبط، جذب سرمایه و منابع، نمونه سازی، طراحی صنعتی فرایند یا محصول جدید، انجام آزمون ها و دریافت تأییدیه های لازم، تولید آزمایشی، بازاریابی و رفع اشکال)
 2. خدمات پشتیبانی تخصصی تجاری سازی (شامل فعالیت های مشاوره، مدیریت فناوری، طراحی محصول و فرآیند، خدمات استانداردسازی، اندازه سنجی و خدمات آزمایشگاهی)
 3. بکارگیری روش­های علمی یا نوآورانه در تولید محصولات حاصل از فناوری­های نرم و هویت ساز به منظور اقتصادی­ تر کردن فعالیت­ها

 

در این راستا ستاد، طرح ها یی با این هدف که در حوزه فناوری های نرم وهویت ساز باشند را تحت پوشش حمایت خود قرار می دهد.

 

d660b5e7-f957-4b54-a9aa-e7426ffd56e2

 

برند سازی

برند سازی یا برندینگ بخش مهمی از یک فرایند نظام مند بازاریابی یکپارچه است. برند می تواند با افزایش تمرکز و آگاهی مصرف کننده نسبت به یک محصول یا خدمت موجب رشد سهم بازار شود و با ایجاد و احساس تعلق و نزدیکی در مصرف کنندگان زمینه ساز تکرار خرید آن ها گردد. اگرچه برند می تواند تمامی این نقش ها را ایفا کند اما استراتژی نام تجاری فراتر و گسترده تر از صرف بحث بازاریابی است و اگر منطبق با استراتژی کلی سازمان یا شرکت نیز نباشد احتمال شکست آن بسیار زیاد است.

به طور مثال برند سازي مقصد گردشگري به معني چگونگي ادراك ذهني مصرف كنندگان از يك مقصد گردشگري است.برند سازي يك مفصد گردشگري تنها در مورد ايجاد يك لوگو يا شعار نيست بلكه در مورد بدست آوردن عناصر متمايزي از مقصد در قالب برند و چگونگي ارتباط اين عناصر از طريق اجزا برند است:اين اجزا عبارتند از هويت،جوهره،شخصيت،تصوير،مشخصه و فرهنگ، مديريت اين اجزا جهت ايجاد جايگاهي منحصر به فرد از برند مقصد گردشگري در ذهن مصرف كننده را اصطلاحاً جايگاه يابي برند مي نامند.برند مقصد گردشگري مي تواند از طريق ايجاد محصولي جديد در چارچوبي يكسان , در نقش اهرمي عمل كند كه موجب افزايش مشتري محوري و برند سازي با هم مي شود.

در این راستا ستاد, طرح ها یی با این هدف که در حوزه فناوری های نرم وهویت ساز باشند را تحت پوشش حمایت خود قرار می دهد.

 

بازار یابی

در تعریفی ساده، تحقیقات بازاریابی فرایندی است که سازمان را به بازار از طریق جمع آوری اطلاعات مرتبط می کند. اطلاعات حاصله از تحقیقات بازار در کنار تجربه، شم و دانش مدیران، راهنمای ایشان در اخذ تصمیمهای درست به شمار می آید.به عبارت ديگر تحقيقات بازار يك جزء از تحقيقات بازاريابى است كه درباره تحقيق نمودن در خصوص بازار شامل نيازهاى مشتريان، رقبا، فرصتها و تغييرات بازار مى باشد.

دیدگاه ها به بازاریابی فناوری های نرم و فرهنگی و هنری گویی مستلزم یک تغییر است. شاید برخی این‌گونه بیاندیشند که هنر اصیل و خوب خود بازار خود را می‌یابد و می‌فروشد، ولی حقیقت خلاف این قضیه است. نمونه‌های فراوانی در گذشته و حال وجود دارند که بهترین یا حتی نوآورانه‌ترین کارهای هم نتوانسته‌اند همه‌گیر شوند چرا که نیروهای لازم برای به بازار آوردن آن، ضعیف یا ناکافی بوده است. بازاریابی هنری است که می‌تواند تولید ثروت کند و علاوه بر سرمایه مادی, كاربر است و نیازمند سرمایه‌گذاری فکری و انسانی است.

دست‌سازه‌های هنرمندان هر بوم و دیاری عصاره‌ی هویت و فرهنگ مردمی یک ملت است که می‌تواند در قامت سفیر فرهنگ و هنر مردمان آن دیار به انتقال و صدور ارزش‌های والای آن ملت به دیگر فرهنگ‌ها بپردازد. بسیاری از مردم در مورد اصطلاح بازاریابی اشتباه کرده، آن را صرفا معادل فروش و یا تبلیغات تجاری که باعث افزایش فروش می‌شود، می دانند. اما بازاریابی قلمروی بسیار گسترده‌تری را دربرمی‌گیرد و شامل درک خواسته‌های مشتری و تطابق محصولات شرکت، برای برآورده ساختن آن نیازها و در برگیرنده فرآیند سودآوری برای شرکت است.

بازاریابی آثار هنری و فرهنگی و محصولات نرم همچون بازاریابی سایر کالاها و خدمات است. با این توجه که مخاطبان این نوع محصولات نسبتا متفاوت از دیگر مخاطبان کالا و خدمات هستند. هنر در ردیف نیازهای عالی جوامع به شمار می‌رود، و لذا اتخاذ رویکردهای انسانی و تعالی بخش در بازاریابی آثار هنری باید مورد تاکید اهالی هنر قرار گیرد.

در نهایت بازار یابی محصولات نرم عبارت است از کسب خشنودی مشتری با استمرار در سود آوری با رفتار محنصر بفرد بین رقبا با شناسایی کلیه عوامل موثر در زنجیره ارزش آفرینی و جامعه و شناساندن وجوه تمایز و مزیت رقابتی به مخاطبان هدف :مشتریان –واسطه ها- تاثیرگذاران و…به نحوی که به انتخاب ما از سوی مشتری منجر شود، فروش صورت گیرد وصول مطالبات انجام شود، وبه فروش موثر یا فروش تکرار شونده بیانجامد و در نهایت مشتری را به سفیر برند ما مبدل سازد. و درآخر اینکه همه انسان‌ها محصولی برای عرضه دارند و بازاریابی در تمام ابعاد زندگی بشر اصلی انکار ناپذیراست. بازاریابی با تعریف فوق در سیاست، مذهب، هنر ، خدمات،کالا ، عشق، خانواده کاری، و… کاربرد دارد.

در این راستا ستاد, طرح هایی با این هدف که در حوزه فناوری های نرم وهویت ساز باشند را تحت پوشش حمایت خود قرار می دهد.

 

 

درباره ستاد

سند راهبردی ستاد

دریافت سند

 

اهداف و مأموریت‌ها

 

اهداف:

 • افزایش تولید و سهم خدمات و محصولات نرم و فرهنگی در اقتصاد ملی
 • ارتقا سازوکارهای سیاستگذاری و نهادینه‌سازی گفتمان فن آوری‌های نرم در کشور
 • ارتقا و بهره‌برداری از سرمایه‌های دانشی و انسانی کشور در حوزه فن آوری‌های نرم
 • توسعه نقش‌آفرینی و همکاری‌های بین‌المللی در زمینه فن آوری‌های نرم
 • بهبود زیرساخت‌های نهادی توسعه و تجاری‌سازی فن آوری‌های نرم

 

مأموریت فن آوری‌های نرم:

پیشران کلیدی توسعه اقتصاد دانش بنیان و گذار کشور به موج چهارم برپایه گسترش فن آوری‌ها، صنایع، کسب‌وکارها و مشاغل خلاق و فرهنگی در چارچوب این مأموریت کلان، رسالت ستاد توسعه فن آوری‌های نرم عبارت است از: هماهنگ سازی، حمایت و تسهیل‌گری و روزآمدسازی زیرساخت‌های نهادی برای توسعه فن آوری‌های نرم و هویت‌ساز و تجاری‌سازی آن‌ها

 

ارکان ستاد

ساختار ستاد

image003

 

شورای ستاد

اعضای حقیقی شورا

 

شورای ستاد

 

هدفگذاری، اولویتبندی و سیاستگذاری امور ستاد در حوزهی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و همچنین روز آمدسازی و بازنگری در اهداف، اولویت‌ها و سیاستهای ستاد، برعهدهی شورا است. به طور خلاصه، مسئولیت‌های شورا عبارتند از:

 

 • هدفگذاری، اولویتبندی و سیاستگذاری امور ستاد
 • روزآمدسازی و بازنگری در سند توسعه فناوری‌های نرم به منظور تصویب در مراجع ذی‌ربط
 • ارزیابی دستاوردها و پیامدهای سیاستهای ستاد در حوزه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز

 

این شورا، متشکل از 7 عضو حقیقی و 6 عضو حقوقی می‌باشد.

 

اعضای حقیقی شورا نیز 7 نفر از صاحب‌نظران اقتصاد فرهنگ و هنر از حوزه و دانشگاه، نمایندگان اصناف، سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها)، بنگاه‌های خصوصی و دیگر فعالان صنایع خلاق و فرهنگی در سطح ملی می‌باشد.

 • آقای دکتر حمید ضرغام بروجنی
 • آقای دکتر غلامعلی منتظر
 • آقای دکتر حمید رضا مؤمنیان
 • آقای دکتر رسول بیدرام
 • آقای دکتر حسین خطیبی
 • آقای دکتر سعید رضا عاملی
 • آقای پرویز کرمی

 

اعضای حقوقی شورا

 

شورای ستاد

 

هدفگذاری، اولویت بندی و سیاستگذاری امور ستاد در حوزهی فن آوری‌های نرم و هویت‌ساز و همچنین روزآمدسازی و بازنگری در اهداف، اولویت‌ها و سیاست‌های ستاد، برعهدهٔ شورا است. به طور خلاصه، مسئولیت‌های شورا عبارتند از:

 

 • هدفگذاری، اولویت بندی و سیاستگذاری امور ستاد
 • روزآمدسازی و بازنگری در سند توسعه فن آوری‌های نرم به منظور تصویب در مراجع ذی‌ربط
 • ارزیابی دستاوردها و پیامدهای سیاستهای ستاد در حوزه فن آوری‌های نرم و هویت‌ساز

 

این شورا، متشکل از 7 عضو حقیقی و 6 عضو حقوقی می‌باشد.

 

اعضای حقوقی شورا، نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای زیر می‌باشند:

 

   1. شورای عالی انقلاب فرهنگی
   2. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
   3. آقای دکتر موسویان
    سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
   4. آقای عبدالمجید شریف زاده
    صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
   5. آقای دکتر عطاءالله ابطحی
    شهرداری تهران
   6. فرهنگستان هنر
    آقای مسعود ناصری

    

    

   دبیر ستاد

   سید محمدحسین سجادی نیری

    

   دبیر خانه ستاد

    

   آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خ شیخ بهایی،‌ کوچه لادن، پلاک 20، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طبقه چهارم جنوبی، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز

    

   تلفن:

   02183532477
   02183532288

    

   شماره فکس:

   02183532268

    

   رایانامه:

   [email protected]
   [email protected]

    

   آیین‌نامه‌ها و فرم‌ها

   آیین‌نامه حمایت از ترویج و آموزش مالکیت فکری

   دریافت فایل

    

   فرم بررسی طرح تجاری فناوری‌های نرم

   دریافت فایل

   بدون ديگاه

   با عرض پوزش، فرم دیدگاه در حال حاضر بسته است.