Select Page

شرکت های حوزه EPC چیست؟

برای آشنایی با دانش بنیان حوزه EPC و شرکت دانش بنیان حوزه EPC باید در ابتدا در خصوص شرکت های فنی مهندسی این حوزه اطلاعات کسب کنیم.

پروژه مهندسی، تدارکات و ساخت بصورت مخفف EPC، نوعی پروژه است که به سادگی می‌توان آنرا به مهندسی، تأمین کالا وساخت و اجرا تعبیر کرد. در چنین پروژه‌هایی تمام فعالیت‌های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات کالا و ساخت نهایی بر عهده یک پیمانکار گذاشته می‌شود. پیمانکاران عمومی و پروژه‌های  EPC، در همه صنایع و در اندازه‌های متفاوت وجود دارند.

شرایط تایید شرکت های دانش بنیان حوزه EPC

فعالیت های شرکت های دانش بنیان حوزه EPC  باید از نظر سطح فناوری و تسلط بر دانش فنی شروط ذیل را دارا باشند:

  • سطح فناوری کالا یا خدمت : کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های  نسبتا بالا قرار بگیرند به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:
  • به سختی قابل کپی‌برداری باشد
  • نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجهی باشد
  • منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده ای در محصول شده باشد.

تبصره:  خدمات جانبی « نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده و حائز معیارهای بند ۱ باشند؛ همچنین خدمات «دانش ‌فنی، فناوری و طراحی» بر روی کالاها و خدمات حائز معیارهای بند ۱، بعنوان خدمات دارای معیار این بند، پذیرفته می­شوند.

  • تسلط بر دانش فنی : « دانش فنی طراحی کالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات » یا « دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید پیچیده کالا و خدمات » از طریق یکی از روش های زیر کسب شده باشد:
  • عمدتا به صورت داخلی تحقیق و توسعه یافته باشد
  • درصد بیشتری از محصول از طریق مهندسی معکوس کسب شده باشد.
  • دانش فنی یا فرایند پیچیده تولید محصول از مجموعه های بیرونی کسب شده باشد، ولی شرکت متقاضی توانسته در محصول یا فرآیند پیچیده تولید محصول ، تغییرات اساسی ایجاد کند

تبصره: در صورتی که تسلط بر دانش فنی بر روی کالاها و خدمات دانش بنیان توسط افراد اصلی شرکت ، قبلا در مجموعه دیگری ( از جمله دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و سایر شرکت های انشعابی و زایشی ) انجام شده باشد، بند تسلط بر دانش فنی ، مورد تایید خواهد بود.

نیازمندی های شرکت های دانش بنیان حوزه EPC

شرکت های حوزه EPC به صورت پروژه ای مورد ارزیابی قرار میگیرند ، هر تعداد پروژه که شرکت متقاضی در آخرین اظهارنامه مالیاتی خود احراز کرده است ، به صورت جداگانه ارزیابی می شود. لازم به ذکر است که تیم ارزیابی طبق قانون موظف است، تمام پروژه های جاری شرکت متقاضی را نیز ارزیابی کرده و نتایج آن را در گزارش نهایی خود لحاظ نماید.
تیم ارزیابی، هر کدام از پروژه های موجود در شرکت متقاضی را به صورت دقیق از طراحی تا ساخت ،نصب و راه اندازی مورد بررسی قرار می دهد. تا بخش های با تکنولوژی بالا و یا متوسط رو به بالای آن را شناسایی نماید.

شرکت هایی پروژه های مهندسی، پیمانکاری و ساخت EPC انجام می دهند، منوط به این که حداقل ۱۰% پروژه شامل معیار های دانش بنیان، می توانند گرید دانش بنیان تولیدی نوع دو (صنعتی) را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که تفاوت شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع دو(صنعتی)  با شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک فقط در عدم استفاده معافیت مالیاتی می‌باشد.

عضویت در خبرنامه

4 + 6 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org