Select Page
این پژوهشکده‌ها طبق اساسنامه پژوهشگاه از استقلال داخلی برخوردارند.

قالب‌های فعالیت پژوهشی

در پژوهشگاه قالب‌های متنوعی از فعالیت‌های تحقیقاتی پیش‌بینی شده است:

هیئت علمی

این رده از محققان شامل اعضای هیئت علمی ثابت و دائمی و همچنین محققان دوره‌های پُست دکتری است که حداکثر در دو دوره سه‌ساله به فعالیت تحقیقاتی در پژوهشگاه می‌پردازند.

گروه تحقیقاتی

گروه تحقیقاتی مرکب از ۳ عضو اصلی (که حداقل یک استاد و یک دانشیار در بین آنها هستند) و تعدادی همکار است که در پروژه تحقیقاتی جامع و چندساله‌ای کار می‌کنند.

هسته تحقیقاتی

این مجموغه تحقیقاتی مشتمل بر یک استاد، یک محقق پُست دکتری و حداکثر سه دانشجوی دوره دکتری است.

محققان مقیم

محققان مقیم اغلب از کادرهای علمی دانشگاه‌ها با حداقل درجه دانشیاری هستند و با همکاری یک یا دو دانشجوی دکتری خود به تحقیق می‌پردازند. اعضای هیئت علمی، گروه تحقیقاتی، هسته تحقیقاتی، و محققان مقیم می‌توانند از امکانات نسبتاً گسترده‌ای از قبیل شرکت در همایش‌های بین‌المللی و یا دعوت از پژوهشگران خارجی بهره‌مند شوند.

محققان تک‌پروژه مقیم

این دسته از محققان از میان کادرهای جوان هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند.

محققان تک‌پروژه غیرمقیم

این محققان کار تحقیقاتی خود را در دانشگاه‌ها انجام می‌دهند. به طور کلی، محققان پژوهشگاه به صورت تمام‌وقت و دائمی (هیئت علمی تمام‌وقت)، تمام‌وقت و موقت (محققان پُست‌دکتری)، نیمه‌وقت (محققان مقیم و محققان تک‌پروژه مقیم) و یا غیرمقیم (محققان غیرمقیم) هستند. تنوع این قالب‌های تحقیقاتی به پژوهشکده‌ها اجازه می‌دهد به صورت گسترده‌ای در ترویج و پیشبرد تحقیقات گام بردارند.

استادان وابسته

این دسته از همکاران پژوهشگاه چهره‌های علمی شاخصی در خارج از کشور هستند که با تصویب شورای پژوهشگاه انتخاب می‌شوند و سالانه یک ماه در پژوهشگاه به کار تحقیقاتی یا برگزاری دوره کوتاه‌ مدت آموزشی اشتغال می‌ورزند.

میهمانان

میهمانان پژوهشگاه متخصصان برجسته‌ای از خارج از کشور هستند که برای ایراد سخنرانی در همایش‌ها یا برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی یا کار تحقیقاتی به پژوهشگاه دعوت می‌شوند و بسته به نوع همکاری، تمام یا بخشی از هزینهسفر و اقامت آنها توسط پژوهشگاه تأمین می‌شود. گاه بعضی از نهادهای علمی بین‌المللی مانند ICTP مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام در تریست ایتالیا، CIMPA مرکز بین‌المللی ریاضیات محض و کاربردی در فرانسه، IMU اتحادیه بین‌المللی ریاضی، در تأمین هزینه سفر میهمانان، به خصوص دانشوران جهان سوم، مشارکت می‌کنند.

طرح‌های ملی

این طرح‌ها پروژه‌های تحقیقاتی در مقیاس ملی هستند که اجرای آنها به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی واگذار شده و از حمایت مالی دولت برخوردارند. این طرح‌ها در حال حاضر عبارت‌اند از:

 • رصدخانه ملی ایران؛
 • همکاری با سِرن (CERN)؛
 • گرید (Grid) برای محاسبات گسترده علمی؛
 • شتابگر خطی Mev10؛
 • چشمه نور ایران؛
 • شبکه علمی دانشگاه‌ها و دامنه کشوری؛
 • مرکز محاسبات ملی با توان بالا.

شبکه ارتباطات الکترونیکی و دامنه اینترنتی

از جمله هدف‌هایی که پژوهشگاه از بدو تأسیس خود پیگیرانه در تحقق آن می‌کوشیده است، ایجاد و توسعه شبکه ارتباطی بین دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی داخل و خارج کشور بوده است.
به این منظور، شبکه علمی‌ـ‌تحقیقاتی ایران (ایرانت) در سال ۱۳۷۱ زیرنظر مرکز تحقیقات تأسیس شد، که از آن زمان تاکنون دائماً در حال گسترش امکانات و خدمات خود به جامعه علمی ایران بوده است.
همچنین مجوز ثبت دامنهir. (دامنه اینترنتی کشوری ایران) از فروردین ۱۳۷۳ به این پژوهشگاه واگذار شده و از مهرماه همان سال، مرکز ثبت دامنه ir. به عنوان بخشی در داخل پژوهشگاه به فعالیت پرداخته است.

همکاری‌های بین‌المللی

پژوهشگاه با انعقاد قراردادهای متعدد با مؤسسات تحقیقاتی معتبر خارجی مانند اکول پلی‌تکنیک پاریس (فرانسه) و دانشگاه پاریس جنوب در اورسِی (فرانسه)، سِرن (CERN)، و SISSA همکاری‌هایی در زمینه پروژه‌های تحقیقاتی، مبادله محقق، و اشتراک در آموزش دانشجویان دکتری با این مؤسسات دارد.

محل استقرار پژوهشگاه دانش‌های بنیادی

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اکنون در چهار ساختمان در شمال شرق تهران مستقر است.

 • ساختمان نیاوران (ساختمان مرکزی): دفتر ریاست پژوهشگاه؛ معاونت علمی؛ پژوهشکده ریاضیات؛ پژوهشکده علوم‌شناختی؛ پژوهشکده علوم کامپیوتر؛ پژوهشکده فلسفه تحلیلی؛ دبیرخانه؛ بخش اداری؛ مرکز اطلاع‌رسانی.
 • ساختمان فرمانیه: پژوهشکده فیزیک؛ پژوهشکده علوم نانو؛ مهمانسرا.
 • باغ لارک: پژوهشکده نجوم؛ طرح رصدخانه ملی؛ پژوهشکده ذرات و شتابگر؛ طرح چشمه نور ایران؛ طرح تورین ملی؛ دفتر محاسبات پژوهشکده علوم نانو؛ کتابخانه فیزیک.
 • ساختمان اختیاریه: مرکز شبکه؛ کتابخانه.

اساسنامه
 

افراد

محمدجواد لاریجانی
حسام الدین ارفعی
فرهاد اردلان
غلامرضا خسروشاهی
شاهین روحانی
محسن علیشاهیها
رضا عسگری
حسین استکی
رضا منصوری
مسعود پورمهدیان
هاشم رفیعی تبار
حمید سربازی آزاد
حمید وحید
 

پیشکسوتان

محمدجواد لاریجانی
فرهاد اردلان
حسام الدین ارفعی
غلامرضا خسروشاهی
مهدی گلشنی
سیاوش شهشهانی
 

پژوهشکده‌ها

ذرات و شتابگرها
ریاضیات
علوم زیستی
علوم شناختی
علوم کامپیوتر
علوم نانو
فلسفه تحلیلی
فیزیک
نجوم
 

بخش‌ها و واحدها

آزمایشگاه ملی ماده چگال
اطلاع‌رسانی
پردازش سریع
تورین ملی ایران
ثبت دامنه
چشمه نور ایران
رصدخانه ملی ایران
شبکه
کتابخانه
مرکز پژوهش مهندسی مغز
معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی

عضویت در خبرنامه

3 + 12 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org