Select Page

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

نگارش فهرست کالاهای دانش بنیان در اواخر سال ۱۳۹۲ و با احساس نیاز بوجود آمده در زمان بررسی اولین شرکت ها بوجود آمد و تدوین گردید. از آن زمان تا کنون تغییراتی در این فهرست بوجود آمده که در ادامه قابل ملاحظه خواهد بود.
فهرست کالا و خدمات دانش بنیان در واقع جمیع محصولات نوین و با تکنولوژی بالا را در خود جای داده و در این فهرست سعی شده از کلی گویی پرهیز گردد و مشخصا محصول و یا حوزه مورد نظر را نام برده و آورده است.
فهرست کالا و خدمات دانش بنیان تا کنون هر ۲ سال تغییر کرده است ولی با تلاشهای صورت گرفته و همچنین احساس نیاز های موجود، سعی بر آنست که هر ساله بروز شود. در حال حاضر فهرستی که در اسفندماه ۱۳۹۴ بروز رسانی شده ملاک عمل بوده ولی احتمالا تا اواخر بهار ۱۳۹۶ فهرست جدید کالا و خدمات دانش بنیان جهت اجرا ارائه خواهد شد.
 
جهت دانلود ویرایش آخر فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.

ویرایش های مختلف فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

ویرایش اول فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان (سال ۱۳۹۲)

در این ویرایش گردآوری مدونی از کالاها و خدمات دانش بنیان صورت نگرفته بود و صرفا اسامی چند حوزه و کالای استراتژیک آورده شده بود که ملاک عمل آن زمان قرار گرفته بود.
 

ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان (سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴)

با توجه به اینکه ویرایش اول فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان در نیمه دوم سال ۱۳۹۲ تدوین شده بود، و با عنایت به ماهیت متغیر فناوری و تحولات زیاد در نیازها و اقتضائات کشور، لازم بود که نسخه اول این فهرست مورد تجدیدنظر و تکمیل و اصلاح قرار بگیرد. در این مدت بازخوردهای متعددی نیز از سوی ذینفعان مختلف قانون ازجمله شرکت‌ها و متقاضیان، اعضای هیئت‌علمی، دستگاه‌های مختلف کشور و… به دبیرخانه «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» ارائه شده بود که ضرورت این بازنگری را بیش‌ازپیش نمایان می‌کرد.
از سوی دیگر رجوع به این فهرست از سوی نهادهای مختلف و برای ارائه جهت‌دهی‌ها و حمایت‌های گوناگون، به‌تدریج بر اهمیت آن افزوده و آن را به یک سند ملی تبدیل کرده و دبیرخانه کارگروه را برای اصلاح و تکامل آن، مصمم‌تر نمود. لذا تهیه ویرایش دوم این فهرست در دستور کار دبیرخانه کارگروه قرار گرفت. در این راستا تجربیات تدوین ویرایش اول و شبکه گسترده صاحب‌نظران مرتبط، بار دیگر به خدمت ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان درآمد. همچنین تقاضاهایی که در طول بیش از یک سال و نیم از سوی تعداد بیش از ۲۵۰۰ شرکت متقاضی که در این مدت ارزیابی گردیده و نظرات آن‌ها برای اصلاح و تکمیل فهرست ارائه شده بود، به‌عنوان یکی دیگر از منابع ورودی‌های این فرایند موردتوجه قرار گرفت.
لازم به ذکر است با توجه به وجود اسناد بالادستی ازجمله «شیوه‌نامه معیارهای کالا / خدمات دانش‌بنیان» در فرایند بررسی موارد پیشنهادی و تکمیل فهرست به ملاحظات اسناد مزبور توجه ویژه گردید تا بدین طریق جامعیت این سند تا حد ممکن تأمین گردد.
در این مرحله، فهرست کالاها و خدمات مربوط به ۷ گروه فناوری و صنعتی که بیشترین میزان تقاضا را در میان شرکت‌های متقاضی به خود اختصاص داده بودند، مورد بازنگری و تکمیل قرار گرفت. این دسته‌ها عبارت‌اند از:

 • زیست‌فناوری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی
 • نفت و گاز و پتروشیمی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای
 • برق و الکترونیک و سخت‌افزارهای رایانه‌ای
 • مواد پیشرفته
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

 
جهت دانلود ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.
 
ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان (سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶)
با توجه به محدودیتهایی که برای بازبینی تمامی حوزه های فناوری در ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان کشور وجود داشت و نیز ‌ضرورت ویرایش  و به‌روزرسانی این سند ملی متناسب با رشد سریع کشور در عرصه‌های فناوری، تدوین و ویرایش آن در ۷ حوزه فناوری دیگر در دست اقدام قرار گرفت.
تلاش در این بازنگری معطوف به حوزه­های فناوری :

 • صنایع غذایی
 • فناوری‌های آب، خاک و هوا
 • فناوری‌های دریایی
 • فناوری‌های کشاورزی
 • فناوری‌های دامپروری
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و فرهنگی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای

بود که درمجموع طی ۲۳۰۰ نفر- ساعت کار کارشناسی در ۵۷ جلسه تخصصی با حضور اساتید و خبرگان دانشگاه و صنعت و هنر ، منجر به ویرایش دسته‌های اصلی صنایع غذایی، فناوری‌های آب خاک و هوا، فناوری‏های دریایی، فناوری‌های کشاورزی، گیاهان دارویی – تدوین و افزوده شدن فناوری‌های دامپروری به این دسته فناوری- و همچنین تدوین دسته اصلی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و فرهنگی گردید.
در این میان دسته اصلی فناوری “اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای” نیز فراخور نیاز در گروه­های کاری مجزا مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.
آن چیزی که در بازنگری‏های قبلی فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان کشور رخ نمود وحائز توجه و اهمیت ویژه­ای واقع گردید، حجم گسترده نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بود که لزوم توجه و برنامه‌ریزی برای حمایت از محصولات و خدمات یکایک این شرکت‌ها به‌عنوان هسته تحول صنعتی کشور را می­طلبید.
جهت دانلود ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.
 
ویرایش چهارم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان (سال ۱۳۹۶ و ….. )
این ویرایش از فهرست کالا و خدمات دانش بنیان هنوز به ثورت نهایی تدوین و ارائه نشده است و پیش بینی می شود اواخر بهار ۱۳۹۶ جهت اجرا ارائه شود.

کالاهایی که در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان نیستند

بدلیل پویایی علم و پیشرفت روز افزون آن و همچنین احتمال از قلم افتادگی در ویرایش های مختلف فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، سعی بر آنست که هرساله فهرست جدیدی ارائه شود تا دستور کار قرار گیرد.
در حال حاضر امکانی جدید در سامانه (daneshbonyan.isti.ir)  برای تسریع و تسهیل بررسی کالاها و خدمات پیشنهادی شرکت‌های فناور ایجاد گردیده تا علاوه بر تسهیل پاسخگویی به تقاضای شرکت‌های دانش‌بنیان موجب تسریع و تسهیل بروز رسانی فهرست کالا و خدمات دانش بنیان به‌عنوان یکی از بسترهای بانک‌ داده و تصمیم‌یار مدیران فناوری و صنایع پیشرفته در کشور باشد.

فرآیند گام‌به‌گام ویرایش فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان

فرآیند گام‌به‌گام ویرایش فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان را اجمالاً می‌توان به شرح زیر توصیف نمود:

 1. تعیین موضوع موردبحث در هر دسته اصلی فناوری در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 2. ایجاد کارگروه‌های مربوطه از متخصصان و صاحب‌نظران صنعتی و دانشگاهی مرتبط و برقراری تعامل لازم با اعضاء.
 3. برگزاری جلسه اولیه معارفه اعضاء گروه؛ تشریح موضوع و تبیین دستورالعمل‌های مربوط به کالاهای دانش‌بنیان در کارگروه‌های تخصصی به‌عنوان محور کار
 4. معرفی و ارتباط با سایر متخصصین و صاحب‌نظران مجرب در موضوعات فنی هرکارگروه توسط اعضا
 5. تعیین سردبیران فنی برای هر گروه تخصصی به‌منظور جهت‌دهی و جمع‌بندی مباحث
 6. تهیه مطالب و پیشنهادهای اولیه برای طرح در هر کارگروه تخصصی و نیز تهیه پیش‌نویس‌های موردبحث در هر جلسه توسط سردبیران فنی و ارائه به اعضا
 7. برگزاری جلسات کارگروه‌های تخصصی
 8. پیگیری مشاوره‌های خارج از جلسه و انجام مطالعات و تحقیقات مرتبط به‌صورت فشرده
 9. تعیین دسته‌های اصلی و زیر دسته‌های مربوطه و مرتب‌سازی چیدمان کالاها و خدمات تأییدشده در کارگروه‌های تخصصی در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 10. جمع‌بندی نهایی

 
پیامدهای اصلاح و پویایی در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

 • ورود محصولات جدید به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 • حذف برخی محصولات قبلی
 • اصلاح برخی عناوین محصولات
 • بیان تفصیلی و دقیق‌تر زیر دسته‌های فناوری و محصولات
 • نظیم ارتباطات داخلی فهرست (با توجه به پیوستگی برخی حوزه‌های فناوری و صنعتی با یکدیگر)

عضویت در خبرنامه

5 + 12 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org