Select Page

شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک چیست؟

شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک با توجه به داشتن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت ها و موسسات دانش بنیان دارای سابقه و تجربه خوبی در تولید محصولات و ارائه خدمات خود می باشند. شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک از محصولات دانش بنیان خود فروش داشته و این فروش بیش از ۵۰ درصد از فروش کل آخرین اظهار نامه مالیاتی می باشد. علاوه بر این محصولات دانش بنیان شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک می بایست از تکنولوژی بالایی برخوردار بوده و مشمول فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان سطح یک گردند.

معیارهای مورد نیاز شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک

به منظور بهتر متوجه شدن معیارهای شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک ، تمامی معیارهای شرکت های دانش بنیان و محصولات و خدمات آن ها در ذیل شرح داده شده است :

  • سطح فناوری کالا با خدمت : کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌های بالا قرار بگیرند به این معنا که دانش فنی طراحی و تولید نمونه‌ی آزمایشگاهی یا صنعتی محصول به دلیل پیچیدگی فنی:
  • به سختی قابل کپی‌برداری باشد
  • نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجهی باشد
  • منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده ای در محصول شده باشد.

تبصره:  خدمات جانبی « نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با کالاها و خدماتی که توسط شرکت متقاضی ساخته شده و حائز معیارهای بند ۱ باشند؛ همچنین خدمات «دانش ‌فنی، فناوری و طراحی» بر روی کالاها و خدمات حائز معیارهای بند ۱، بعنوان خدمات دارای معیار این بند، پذیرفته می­شوند.

  • وضعیت تولید کالا یا خدمات : کالاها و خدمات شرکت های متقاضی دریافت تاییدیه دانش بنیان، باید به مرحله تولید رسیده و یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی ساخته شده باشد. همچنین خدماتی که توسط شرکت متقاضی ارائه می شود ، باید دارای اسناد فروش باشد.
  • تسلط بر دانش فنی : « دانش فنی طراحی کالاها و خدمات یا یک زیر سیستم اصلی کالا و خدمات » یا « دانش فنی طراحی و اجرای فرآیند تولید پیچیده کالا و خدمات » از طریق یکی از روش های زیر کسب شده باشد:
  • عمدتا به صورت داخلی تحقیق و توسعه یافته باشد
  • درصد بیشتری از محصول از طریق مهندسی معکوس کسب شده باشد.
  • دانش فنی یا فرایند پیچیده تولید محصول از مجموعه های بیرونی کسب شده باشد، ولی شرکت متقاضی توانسته در محصول یا فرآیند پیچیده تولید محصول ، تغییرات اساسی ایجاد کند

تبصره : در صورتی که تسلط بر دانش فنی بر روی کالاها و خدمات دانش بنیان توسط افراد اصلی شرکت ، قبلا در مجموعه دیگری ( از جمله دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و سایر شرکت های انشعابی و زایشی ) انجام شده باشد، بند تسلط بر دانش فنی ، مورد تایید خواهد بود.

شرایط تایید کالاها و خدمات تولیدی نوع یک

تغییر آیین نامه ارزیابی شرکت های دانش بنیان تاثیر زیادی روی نحوه ارزیابی این شرکت ها نداشته و شرکت های دانش بنیان تولیدی نوع یک شرکت هایی هستند که بیش از ۵۰% درآمد خود در آخرین اظهار نامه مالیاتی را از محصول دانش بنیانشان کسب کرده باشند. محصول این شرکت ها باید به مرحله ی تولید رسیده و این محصول علاوه بر داشتن طراحی مبتنی بر تحقیق و توسعه ، باید از سطح فناوری بسیار بالایی برخوردار بوده ارزش افزوده زیادی را ایجاد نماید تا مشمول فهرست کالا و خدمات دانش بنیان سطح یک گردد.

نیازمندی های شرکت تولیدی نوع یک

حداقل ۵۰ درصد از درآمد یک سال گذشته شرکت که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است ، ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش بنیان دارای همه معیارهای بالا (سطح فناوری و تسلط بر دانش فنی) باشد.

عضویت در خبرنامه

1 + 13 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org