شرکت دانش بنیان نرم و هویت ساز | شبکه دانش بنیان
پایگاه اطلاع رسانی شبکه دانش بنیان ایران قصد دارد با معرفی حمایت های مرتبط با شرکت های دانش بنیان، خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد امکان رقابت در بازار بین المللی را برای آن ها فراهم کند
حمایت از شرکت های دانش بنیان ، حمایت از تولید داخلی ، پایگاه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایران ،
351753
rtl,page,page-id-351753,page-template-default,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.3.1, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

شرکت دانش بنیان نرم و هویت ساز

فناوری ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

  • دسته اول فناوری های سخت که مانند علوم و فنون رایج در دنیا می باشد از جمله این فناوری ها می توان به مکانیک، الکترونیک، بیولوژیک، اپتیک، شیمی و پلیمر، متالورژی و ….. می توان اشاره نمودو این رشته ها و فناوری ها سالهاست که در دانشگاهها به آنها پرداخته شده و در حال حاضر نیز به آنها پرداخته می شود. از سویی دیگر شاید علوم در اینگونه حوزه ها به نسبتی از بلوغ در سطح جهان رسیده باشند. ولی علومی دیگر هستند که تا کنون کمتر به آنها رداخته شده و شاید از اینگونه علوم مهم تر باشد و آن علوم حوزه نرم است.
  • دسته دوم عبارتند از فناوری های حوزه نرم که پس از بلوغ نسبی در سایر علوم، به این حوزه پرداخته شده است. پس از انقلاب صنعتی و صنعتی شدن کشور ها، جای خالی افزایش فرهنگ و تمدن در کنار پیشرفت علوم سخت احساس شد و از اینرو در سنوات اخیر علومی از جمله مدیریت، علوم انسانی و جامعه شناسی، روانشناسی، فرهنگ و تربیت و شیوه های نوین آموزش رونق بیشتری داشته و مورد استقبال قرار می گیرد. علوم این حوزه با فرهنگ و روح انسان مرتبط است و باعث تغییر در آن می شود.

پس از پیگیری های مکرر و با حمایت معاون علمی رئیس جمهور، ستاد نرم و هویت ساز در معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شد و به تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها در این حوزه ها نموده است.

در آينده نزدیک جايگاه و اقتدار ملت ها را بنيه و دارايی‌های نرم و فرهنگی‌ آنها مشخص خواهد کرد. پيشرفت‌های شگرف علوم و فناوری‌های سخت در طول قرن بيستم كه به شكوفايی اقتصادی جوامع پيشرفته انجاميد، نيازهای ذاتی بشر را تا آنجا ارضا كرد كه بتواند به نيازهای عالی‌تر (نيازهای روحی و روحانی) خود بپردازد. پاسخ‌گويی به اين نيازها مستلزم توسعه‌ی شاخه‌ی نوينی از علوم و فناوری‌ها موسوم به علوم و فناوری‌های نرم و فرهنگی است که هدف آن‌ها شناخت هرچه بيش‌تر جنبه‌های ذهنی و روحی انسان و يافتن راه‌هايی به‌ منظور اعتلای ذهنی و روحی او و همچنين تنظيم رابطه‌ی بهتری في مابين او و محيط پيرامون است؛ محيطی كه به اقتضای پيشرفت علوم و فناوری‌های سخت هر روز پيچيده‌تر می‌شود.

همان‌طور كه علوم و فناوری‌های سخت به شكل‌گيری و توسعه‌ی خانواده‌ی بزرگ صنايع سخت (صنايع غالباً كارخانه‌ای) منتهی می‌شوند، علوم و فناوری‌های نرم نيز صنايع نرم را شكل می‌بخشند؛ صنايعی كه محصولات و خدماتِ حاصل از آن ها به اعتلای انسان، افزايش کيفيت زندگی و تسهيل رابطه‌ی او با محيط پيرامون كمك می‌كنند. صنايع نرم انواع مختلفي دارند که يکي از مهم‌ترين شاخه‌هاي آن را صنايع «خلاق و فرهنگی» تشکيل مي‌دهند. اين صنايع روي هم رفته «اقتصاد خلاق» را شکل مي‌دهند. صنايع خلاق و فرهنگي، در طول چند سال اخير به قدري توسعه پيدا کرده‌اند که برخي آينده‌پژوهان، موج چهارم در فراسوي عصر اطلاعات و دانايي را موج خلاقيت يا عصر صنايع خلاق و فرهنگی مي‌دانند.

معرفی ستاد نرم و هویت ساز معاونت علمی ریاست جمهوری

شرکت دانش بنیان نرم و هویت ساز

دکتر سید محمد حسین سجادی نیری

دبیر ستاد نرم و هویت ساز

اهداف ستاد نرم و هویت ساز

  • افزايش توليد و سهم خدمات و محصولات نرم و فرهنگي در اقتصاد ملي
  • ارتقا سازوکارهای سياستگذاری و نهادينه‌سازی گفتمان فن آوري‌های نرم در کشور
  • ارتقا و بهره‌برداری از سرمايه‌های دانشی و انسانی کشور در حوزه فن آوری های نرم
  • توسعه نقش‌آفرينی و همکاری های بين‌المللی در زمينه فن آوری های نرم
  • بهبود زيرساخت‌های نهادی توسعه و تجاری سازی فن آوريی های نرم

 

ماموريت فن آوريی های نرم

پيشران کليدي توسعه اقتصاد دانش بنيان و گذار کشور به موج چهارم برپايه گسترش فن آوري‌ها، صنايع، کسب‌وکارها و مشاغل خلاق و فرهنگي در چارچوب اين ماموريت کلان، رسالت ستاد توسعه فن آوری های نرم عبارت است از: هماهنگ سازی، حمايت و تسهيل‌گري و روز آمد سازی زيرساخت‌های نهادی براي توسعه فن آوری های نرم و هويت‌ساز و تجاری سازی آن‌ها

 

برای مطالعه بیشتر در رابطه با ستاد فناوری های نرم و هویت ساز میتوانید اینجا کلیک کنید

جهت مطالعه سند راهبردی توسعه فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق اینجا کلیک کنید

شرایط تایید کالا و خدمات در حوزه نرم و هویت ساز

محصولات حوزه فناوری های نرم مانند سایر محصولات دانش بنیان باید شروط سطح فناوری را داشته باشند و هم شرکت ها از نظر فنی بر محصول تسلط داشته باشند.

شرایط تایید شرکت ها و موسسات در حوزه فناوری های نرم

شرکت های فعال در حوزه فناوری های نرم مانند سایر شرکت های دانش بنیان باید محصولات دانش بنیان داشته باشند و همچنین پارامترهای مالی، فنی و تحقیق و توسعه را تایید نمایند. اینگونه شرکت ها از طریق ثبت نام در سایت معاونت علمی ریاست جمهوری می توانند اطلاعات خود را تکمیل کرده و در فرآیند ارزیابی وارد شوند.

 

جهت مطالعه بیشتر در رابطه با فرآیند ارزیابی اینجا کلیک کنید