انواع شرکت های دانش بنیان | آشنایی با شرکت های دانش بنیان | شرکت دانش بنیان
پایگاه اطلاع رسانی شبکه دانش بنیان ایران قصد دارد با معرفی حمایت های مرتبط با شرکت های دانش بنیان، خدمات قابل ارائه به شرکت های دانش بنیان به توسعه شرکت های دانش بنیان و ایجاد امکان رقابت در بازار بین المللی را برای آن ها فراهم کند
حمایت از شرکت های دانش بنیان ، حمایت از تولید داخلی ، پایگاه اطلاع رسانی شرکت های دانش بنیان ایران ،
349818
rtl,page-template-default,page,page-id-349818,eltd-cpt-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-1.3.1, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

انواع شرکت های دانش بنیان

دانش بنیان یک اصطلاح کاربردی پیرامون یک مجوز یا گواهینامه است که توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان تحت نظر معاونت علمی ریاست جمهوری طی فرایند ارزیابی برای یک شرکت یا موسسه بر اساس محصولات و خدمات آن شرکت صادر می گردد.

عبارت دانش بنیان در ترجمه انگلیسی به صورت Knowledge based معنی می شود و از این رو به موسسات و شرکت های دانش بنیان Knowledge-based Companies  و به محصولات این موسسات و شرکت های دانش بنیان Knowledge-Based Products گفته می شود.

پایه و اساس شرکت های دانش بنیان و محصولات و خدمات آنها بر اساس بررسی و شناخت شرکت های انتقال تکنولوژی و همچنین بررسی اسناد سازمان ملل و اسناد کشوری در حوزه تجارت و سرمایه و تولید پایه ریزی شده است، برخی از این موسسات به شرح زیر می باشند :

APCIT

Asian and Pacific Centre for Transfer of Technology که با اختصار APCIT نامیده می شود، این مرکز در سال 1977 در شهر بنگلور واقع در کشور هند تاسیس شد و در سال 1993 مرکزیت آن به دهلی نو در همان کشور هند منتقل شد. این مرکز مسئولیت ترویج انتقال فناوری را بین شرکت های کوچک و متوسط در آسیا و اقیانوس آرام را برعهده دارد. این مرکز با پیاده سازی و توسعه پروژه های گوناگون در زمینه های محیط زیست از مشارکت و کمک های بین المللی جهت تقویت اهداف خود در زمینه انتقال تکنولوژی، نهاد سازی، توسعه منابع انسانی، مطالعات و توسعه کسب و کار به صورت مشارکتی با در نظر گرفتن فعالیت بیشتر زنان در زمینه فناوری تاسیس شده است. این مرکز تحت نام موسسه منطقه ای سازمان ملل متحد در کمیسیون اقتصادی و اجتماعی برای آسیا و اقیانوسیه  United Nations Regional Institution under the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific که به اختصار ESCAP  نامیده می شود در حال فعالیت می باشد.

Yet2

مرکز Yet2 در سال 1999 با هدف ایجاد نوآوری های باز و گسترش تکنولوژی و پرورش همکاری های جهانی جهت افزایش تجاری سازی نوآوری های جدید تاسیس گردید. این مرکز هم اکنون به کلیه شرکت های ایالات متحده، اروپا و آسیا سرویس دهی می کند.

این مرکز طیف گسترده از شرکت ها را از جمله شرکت هایی در مقیاس جهانی، شرکت های متوسط و کوچک، سرمایه گذاران، شرکت های نوپا، شتاب دهندگان محلی و بین امللی، موسسات تحقیقاتی و فناوری و حتی کارگزاران را تحت پوشش خود قرار می دهد. این مرکز در حوزه های مختلف شغلی و تخصصی از دانش متخصصین مختلف در حوزه های FMCG، خودرو، هوا و فضا، علوم بهداشتی، الکترونیک، مواد پایدار و شیمایی، نفت و گاز، دیجیتال و فناوری و تولید بهره مند است. این مرکز خود را فراتر از یک مرکز مشاوره دانسته بیشتر با رویکرد عملیاتی شدن موضوعات فعالیت خود را پیش می برد.

این شرکت با سرمایه گذاری مشترک شرکت های بزرگی مانند P&G،  Honeywell، DuPont، Venrock و زیمنس با سرمایه 24 میلیون دلاری تاسیس شد و تاکنون توانسته است به بیش از 500 شرکت بین المللی سرویس دهی کند.

RTTN

شبکه انتقال تکنولوژی روسیه که با نام The Russian Technology Transfer Network و مخفف RTNN شناخته می شود، این مرکز در سال 2002 در منطقه نووسیبیرسک روسیه بدون حمایت دولت و با اراده اعضای تشکیل دهنده آن تاسیس شد، این مرکز پشرو در تحقیق و توسعه علوم و فناوری می باشد. این مرکز امروز بیش از 50 مرکز نوآوری در بیش از 40 منطقه روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع راه اندازی کرده است و از طریق اشتراک گذاری دانش و منابع فن آوری توانسته است شرکای تجاری مناسبی را چه در خاک روسیه و چه بیرون از کشور روسیه جذب نماید. این مرکز یکی از مراکز مهم در جمع آوری اطلاعات و تحقیق و توسعه روسیه بوده و مرکزی جهت ورود شرکای بالقوه در حوزه فناوری درون روسیه می باشد.

بدین ترتیب محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات بر اساس اصولی که از طریق کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان تحت نظر معاونت علمی ریاست جمهوری جمع آوری شده است در دو بخش بررسی معیارهای اساسی محصول و خدمت و همچنین بررسی معیارهای عمومی خود شرکت یا موسسه، ارزیابی شده و بر اساس نتیجه ارزیابی مشخص خواهد شد که آیا محصولات و خدمات شرکت حائز رتبه دانش بنیان شدن خواهند بود یا خیر، در این راستا با توجه به وجود معیارهای گوناگون در دسته بندی شرکت ها، رتبه بندی شرکت ها در معیارهای دانش بنیان شدن به وجود آمد تا بتوان شرکت ها و موسسات را از نظر رتبه دانش بنیان شدن و میزان حمایت مورد نیاز دسته بندی نمود. بدین صورت سه دسته بندی کلی و در کل 5 دسته بندی جزیی برای شرکت های دانش بنیان مشخص گردید تا بتوان با توجه به نوع محصول و خدمت شرکت ها و موسسات، رتبه دانش بنیان بودن مرتبط با هر یک را برای آنها در نظر گرفت. عمده ترین معیارهای مورد بررسی در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان به شرح زیر می باشند که با توجه به نوع رتبه دانش بنیان بودن برخی از این موارد ارزیابی خواهند شد :

لیست بیمه نفرات

وجود تیم تحقیق و توسعه و مستندات مربوطه مرتبط با محصول یا خدمت

فناورانه بودن محصولات یا خدمات و لزوم نیاز به تحقیق و توسعه مداوم

اظهارنامه مالیاتی و مستندات مالی

نوع مشتریان محصول و خدمات

مستندات احراز هویت شرکت

وجود تیم تحقیق و توسعه و مستندات مربوطه مرتبط با محصول یا خدمت

حجم درامد وصولی شرکت از فروش محصولات و خدمات تفکیکی

معرفی معاونت علمی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال حاضر به ریاست جناب آقای دکتر سورنا ستاری اداره می شود. این سازمان دارای شانزده ستاد و هفت معاونت زیر مجموعه می باشد که عبارتند از :

ستادها :

 • لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی
 • آب ، خشکسالی فرسایش و محیط زیست
 • سلول های بنیادی
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • مواد و ساخت پیشرفته
 • انرژی های تجدید پذیر
 • فرهنگ علم ، فناوری و اقتصاد دانش بنیان
 • علوم و فناوری های شناختی
 • نفت، گاز . ذغال سنگ
 • نانو
 • زیست فناوری
 • صنایع دانش بنیان دریایی
 • بهینه سازی انرژی و محیط زیست
 • صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی
 • فناوری اطلاعات ، ارتباطات و میکروالکتریک
 • نرم و هویت ساز

معاونت های زیر مجموعه :

 • مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی
 • امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان
 • معاونت سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی
 • معاونت توسعه فناوری
 • معاونت نوآوری و تجاری سازی فناوری
 • معاونت امور بین الملل و تبادل فناوری
 • معاونت توسعه مدیریت و منابع

برای آشنایی بیشتر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اینجا کلیک کنید.

 

معرفی کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان

این بخش به زودی تکمیل می گردد

 

شرکت های دانش بنیان با توجه به دسته بندی های مشخص شده در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان به 6 نوع تقسیم می شوند که در 5 دسته بندی قرار خواهند گرفت.

شرکت‌های دانش بنیان نوپا، شرکت‌هایی هستند که تازه تأسیس بوده و اغلب دارای 3 الی 4 نفر پرسنل، که بصورت پاره وقت فعالیت‌های شرکت را جلو می‌برند. درصد بالایی از شرکت‌های نوپا، متشکل از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مختلف بوده که هدفشان تبدیل ایده‌های نو موجود در تخصص خود به محصول می‌باشد.

شرکت‌های دانش بنیان نوپا اولین سطح از شرکت‌های دانش بنیان از نظر استطاعت مالی محسوب می‌شوند که به دلیل تشکیل شدن از افراد آکادمیک و نوپا که به تازگی پا به عرصه صنعت گذاشته‌اند، به تازگی تأسیس شده‌اند و نیازمند حمایت بیشتری جهت تجاری شدن محصولات و خدمات خود دارند، اینگونه شرکت‌ها عمدتاً بر پایه ایده محوری تشکیل شده‌اند و می‌توان به اینگونه شرکت‌ها استارت آپ گفت که میزان ریسک اینگونه شرکت‌ها هم به نسبت مزیت‌های ایده محوری، بالا می‌باشد.

جهت آشنایی کامل با شرکت دانش بنیان نوپا روی لینک کلیک نمایید.

شرکت های دانش بنیان تولیدی با توجه به داشتن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان دارای سابقه و تجربه خوبی در تولید محصولات و ارائه خدمات خود می‌باشند. شرکت‌ها باید تمام معیارهای موجود برای دانش بنیان تولیدی را باهم داشته باشند. شرکت‌های تولیدی در واقع شرکت‌هایی هستند که حداقل سه سال از سابقه تشکیل و فعالیت شرکت گذشته است، اینگونه شرکت‌ها با توجه به اینکه فعالیت اقتصادی داشته‌اند لزوماً اظهارنامه مالیاتی داشته و گواهینامه‌های متعدد با توجه به نوع فعالیت خود اخذ نموده‌اند. شرکت‌های تولیدی حجم مراودات مالی قابل توجهی داشته و کدهای کارگاهی و لیست بیمه را دارا بوده و فعالیت اقتصادی خود را شکل داده‌اند.

جهت آشنایی کامل با شرکت دانش بنیان تولیدی روی لینک کلیک نمایید.

شرکت های دانش بنیان صنعتی با توجه به داشتن معیارهای آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان دارای سابقه و تجربه کافی در زمینه فعالیت خود می‌باشند. لازم به ذکر است اگر شرکتی به هر نحو، گرید دانش بنیان صنعتی را از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان و نظارت بر اجرا دریافت نماید به غیر از حمایت معافیت مالیاتی بر روی محصولات تأیید شده می‌تواند از تمام حمایت‌ها و تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بابت محصولات تأیید شده خود استفاده نماید. شرکت های دانش بنیان صنعتی با توجه به سابقه بالا در عرصه شغلی و تخصصی خود معیارهای عمومی اقتصادی را دارا بوده و در دسته بندی به نسبت شرکت‌های نوپا، شرکت‌هایی با مراودات مالی بالا قرار خواهند گرفت.

جهت آشنایی کامل با شرکت دانش بنیان صنعتی روی لینک کلیک نمایید.

بزرگترین مشکلات و معظلات شرکت‌های دانش بنیان در تجاری سازی محصولات و ضعف مدیرت کسب و کار خود می‌باشد. کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان و نظارت بر اجرا در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تصمیمی جدید شرکت‌هایی که خدمات آنها باعث سهولت در روند فعالیت و رونق کسب و کار شرکت‌های دانش بنیان باشند به عنوان شرکت‌های دانش بنیان تجاری سازی مورد تأیید قرار می‌دهند.

به همین منظور در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان بخش تجاری سازی پیش بینی شده است تا شرکت‌هایی که با خدمات خود باعث رونق بخشیدن به کسب و کار شرکت های دانش بنیان می‌شوند آگاهی کامل بابت دسته‌های موجود و مورد تأیید در بخش تجاری سازی فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان داشته باشند.

جهت آشنایی کامل با شرکت دانش بنیان تجاری سازی روی لینک کلیک نمایید.

شرکت‌هایی که کالا یا خدمات ارائه شده از آنها به هیچ عنوان دانش بنیان نبوده و جزء کالاها یا خدمات روتین می‌باشد اگر این کالاها یا خدمات غیر دانش بنیان را توسط تجهیزات و فرآیندهایی که حائز شرایط آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت های دانش بنیان باشد تولید نمایند می‌توانند گرید دانش بنیان صنعتی را دریافت کنند. قابل ذکر است تفاوت شرکت‌های دانش بنیان صنعتی با دانش بنیان‌ های نوپا و تولیدی فقط در عدم استفاده معافیت مالیاتی در شرکت‌های دانش بنیان صنعتی می‌باشد.

جهت آشنایی کامل با شرکت دانش بنیان فرایندی و خدماتی روی لینک کلیک نمایید.

     آشنایی با آیین نامه ها و مقررات انواع شرکت های دانش بنیان

بدون ديگاه

با عرض پوزش، فرم دیدگاه در حال حاضر بسته است.