Select Page

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

فهرست کالا و خدمات دانش بنیان ، اواخر سال ۱۳۹۲ همزمان با بررسی اولین شرکت های متقاضی تدوین گردید، از آن زمان تا کنون تغییراتی بسیاری در این فهرست لحاظ شده که در ادامه آورده شده است.
فهرست کالا و خدمات دانش بنیان جمیع محصولات نوین و با تکنولوژی بالا را در خود جای داده است. در این فهرست از کلی گویی پرهیز شده و مشخصا  نام محصول و یا حوزه مورد نظر ذکر گردیده است. در گذشته فهرست کالا و خدمات دانش بنیان هر ۲ سال به روز رسانی می شد ولی با تلاش های صورت گرفته و همچنین احساس نیاز روز افزون، سعی بر آنست که هر ساله بروز شود.

در حال حاضر فهرستی که در خرداد ماه ۱۳۹۷ بروز رسانی شده ملاک ارزیابی دانش بنیان می باشد.

جهت دانلود ویرایش آخر فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.

ویرایش های مختلف فهرست کالا و خدمات دانش بنیان

ویرایش اول فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان درسال ۱۳۹۲ تدوین گردید.

در ویرایش  اول فهرست کالا وخدمات دانش بنیان گردآوری مدونی از کالاها و خدمات دانش بنیان صورت نگرفته بود و صرفا اسامی چند حوزه و کالای استراتژیک آورده شده بود.

ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان

ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان در سالهای ۱۳۹۳-۱۳۹۴ تدوین گردید.

با عنایت به ماهیت متغیر فناوری و تحولات زیاد نیازها و اقتضائات کشور، لازم بود که نسخه اول این فهرست مورد تجدید نظر و تکمیل و اصلاح قرار گیرد. در این مدت بازخوردهای متعددی نیز از سوی ذینفعان مختلف قانون ازجمله شرکت‌های متقاضی دریافت تاییدیه دانش بنیان، اعضای هیئت‌علمی، دستگاه‌های مختلف کشور و… به دبیرخانه «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» ارائه شد که ضرورت این بازنگری را بیش‌ازپیش نمایان می‌کرد.
از سوی دیگر رجوع به این فهرست از سوی نهادهای مختلف و برای ارائه جهت‌دهی‌ها و حمایت‌های گوناگون، به‌تدریج بر اهمیت آن افزوده و آن را به یک سند ملی تبدیل کرده و دبیرخانه کارگروه را برای اصلاح و تکامل آن، مصمم‌تر نمود. لذا تهیه ویرایش دوم این فهرست در دستور کار دبیرخانه کارگروه قرار گرفت. در این راستا تجربیات تدوین ویرایش اول و شبکه گسترده صاحب‌نظران مرتبط، منجر به ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان شد.

در این مرحله، فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان مربوط به ۷ گروه فناوری و صنعتی که بیشترین میزان تقاضا را در میان شرکت‌های متقاضی به خود اختصاص داده بودند، مورد بازنگری و تکمیل قرار گرفت. این دسته‌ها عبارت‌اند از:

 • زیست‌فناوری
 • تجهیزات پیشرفته ساخت و تولید آزمایشگاهی
 • نفت و گاز و پتروشیمی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای
 • برق و الکترونیک و سخت‌افزارهای رایانه‌ای
 • مواد پیشرفته
 • داروهای پیشرفته و مهندسی پزشکی

ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان

ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۵ تدوین گردید.

با توجه به محدودیتهایی که برای بازبینی تمامی حوزه های فناوری در ویرایش دوم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان کشور وجود داشت و نیز ‌ضرورت ویرایش و به‌روزرسانی این سند ملی متناسب با رشد سریع کشور در عرصه‌های فناوری، تدوین و ویرایش آن در ۷ حوزه فناوری دیگر در دست اقدام قرار گرفت.
تلاش در این بازنگری معطوف به حوزه­های فناوری :

 • صنایع غذایی
 • فناوری‌های آب، خاک و هوا
 • فناوری‌های دریایی
 • فناوری‌های کشاورزی
 • فناوری‌های دامپروری
 • گیاهان دارویی و طب سنتی
 • فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و فرهنگی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای

بود که درمجموع طی ۲۳۰۰ نفر- ساعت کار کارشناسی در ۵۷ جلسه تخصصی با حضور اساتید و خبرگان دانشگاه و صنعت و هنر ، منجر به ویرایش دسته‌های اصلی صنایع غذایی، فناوری‌های آب، خاک و هوا، فناوری‏های دریایی، فناوری‌های کشاورزی، گیاهان دارویی و افزوده شدن فناوری‌های دامپروری به این دسته ها و همچنین تدوین دسته اصلی فناوری‌های نرم و هویت‌ساز و فرهنگی گردید.
در این میان دسته اصلی فناوری “اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای” نیز فراخور نیاز در گروه­های کاری مجزا مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.
آن چه که در بازنگری‏ فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان رخ نمود وحائز توجه و اهمیت ویژه­ای واقع گردید، حجم گسترده نوآوری در شرکت‌های دانش‌بنیان کشور بود که لزوم توجه و برنامه‌ریزی برای حمایت از محصولات و خدمات یکایک این شرکت‌ها به‌عنوان هسته تحول صنعتی کشور را می­طلبید.
جهت دانلود ویرایش سوم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.

ویرایش چهارم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان

ویرایش چهارم فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۶ تدوین گردید.

در ویرایش چهارم فهرست، تلاشها در این بازنگری از فهرست، معطوف به ۷ حوزه اصلی از فناوری و محصولات بوده که شامل موارد ذیل می باشد:

 • فناوری زیستی
 • مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی
 • سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک
 • ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته
 • داروهای پیشرفته
 • وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی
 • صنایع نرم و هویت‌ساز و فرهنگی

این نکته قابل ذکر است که در این ویرایش از فهرست، با توجه به تأمین زیرساخت‌ها و نهادهای فنی اختصاصی جهت نظارت جامع بر ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان و تجارب چندساله دبیرخانه در این خصوص از یک سو و دسته‌بندی همزمان با دو رویکرد «حوزه کاربرد» و «حوزه فناوری» در ویرایش‌های پیشین از سوی دیگر سعی گردید تا در حد امکان ساختار کلی دسته‌بندی فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان بر مبنای «حوزه فناوری» بازطراحی گردیده و این امر سبب شد که تعداد دسته‌های اصلی فهرست نسبت به ویرایش قبلی به ۹ مورد بدل شود.
همچنین در حوزه «ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته» ، تلاش گردید تا ساختار نظام‏مندی متناسب با محصولات موجود ایجاد شده و لذا تغییرات اساسی این حوزه عبارت اند از:

 • انتقال تجهیزات صنعت نفت و گاز
 • انتقال بخش‌های مکانیکی و الکترونیکی حوزه هوافضا
 • ایجاد تجهیزات و ماشین آلات دوار
 • انتقال تجهیزات بخش انرژی‌های نو
 • انتقال تجهیزات پیشرفته انرژی هسته ای

شایان ذکر است در بازنگری کنونی فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان، فناوری‌های مرتبط با “هوافضا” در سایر دسته‌های فناوری جانمایی شد که بخش عمده آن در دو دسته فناوری “سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک” و “ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته” قابل مشاهده است.

همچنین پس از بررسی جامع کل فهرست و برگزاری جلسات متعدد تخصصی با کارشناسان امر در حوزه‌های مختلف مواد پیشرفته و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، محصولات مربوط به حوزه “مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی ” در یک دسته تجمیع شدند که شامل مواد سرامیکی و فلزی، موادپلیمری و محصولات شیمیایی و مواد مبتنی بر فناوری نانو است. لازم به ذکر است با توجه به اهمیت بالا و موقعیت استرتژیک صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و صنایع تکمیلی، ایجاد بسته‌های دانش‌ فنی مرتبط نیز در این حوزه دیده شدند.
جهت دانلود ویرایش چهارم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.

ویرایش پنجم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

ویرایش پنجم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان در خرداد ماه ۱۳۹۷ تدوین گردید.

این فهرست جامع در حال حاضر مبنای ارزیابی شرکت های دانش بنیان و محصولات آن ها می باشد. در نظر داشته باشیدکه در این فهرست محصولات دانش بنیان از نظر سطح تکنولوژی (سطح۱، و سطح۲) تفکیک نشده اند.

برای دانلود ویرایش پنجم فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان اینجا کلیک کنید.

کالاهایی که در فهرست کالا و خدمات دانش بنیان نیستند

بدلیل پویایی علم و پیشرفت روز افزون آن و همچنین احتمال از قلم افتادگی در ویرایش های مختلف فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان، سعی بر آنست که هرساله فهرست جدیدی ارائه شود تا دستور کار قرار گیرد.
در حال حاضر امکانی جدید در سامانه (daneshbonyan.isti.ir)  برای تسریع و تسهیل بررسی کالاها و خدمات پیشنهادی شرکت‌های فناور ایجاد گردیده تا علاوه بر تسهیل پاسخگویی به تقاضای شرکت‌های دانش‌بنیان موجب تسریع و تسهیل بروز رسانی فهرست کالا و خدمات دانش بنیان به‌عنوان یکی از بسترهای بانک‌ داده و تصمیم‌یار مدیران فناوری و صنایع پیشرفته در کشور باشد.

پیامدهای اصلاح و پویایی در فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان

 • ورود محصولات جدید به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 • حذف برخی محصولات قبلی
 • اصلاح برخی عناوین محصولات
 • بیان تفصیلی و دقیق‌تر زیر دسته‌های فناوری و محصولات
 • نظیم ارتباطات داخلی فهرست (با توجه به پیوستگی برخی حوزه‌های فناوری و صنعتی با یکدیگر)
فرآیند گام‌به‌گام ویرایش فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان

فرآیند گام‌به‌گام ویرایش فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان را اجمالاً می‌توان به شرح زیر توصیف نمود:

 1. تعیین موضوع موردبحث در هر دسته اصلی فناوری در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 2. ایجاد کارگروه‌های مربوطه از متخصصان و صاحب‌نظران صنعتی و دانشگاهی مرتبط و برقراری تعامل لازم با اعضاء.
 3. برگزاری جلسه اولیه معارفه اعضاء گروه؛ تشریح موضوع و تبیین دستورالعمل‌های مربوط به کالاهای دانش‌بنیان در کارگروه‌های تخصصی به‌عنوان محور کار
 4. معرفی و ارتباط با سایر متخصصین و صاحب‌نظران مجرب در موضوعات فنی هرکارگروه توسط اعضا
 5. تعیین سردبیران فنی برای هر گروه تخصصی به‌منظور جهت‌دهی و جمع‌بندی مباحث
 6. تهیه مطالب و پیشنهادهای اولیه برای طرح در هر کارگروه تخصصی و نیز تهیه پیش‌نویس‌های موردبحث در هر جلسه توسط سردبیران فنی و ارائه به اعضا
 7. برگزاری جلسات کارگروه‌های تخصصی
 8. پیگیری مشاوره‌های خارج از جلسه و انجام مطالعات و تحقیقات مرتبط به‌صورت فشرده
 9. تعیین دسته‌های اصلی و زیر دسته‌های مربوطه و مرتب‌سازی چیدمان کالاها و خدمات تأییدشده در کارگروه‌های تخصصی در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان
 10. جمع‌بندی نهایی

عضویت در خبرنامه

5 + 6 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org