Select Page

آمار شرکت های دانش بنیان

آمار شرکت های دانش بنیان به تازگی  منتشر شده و نشان می‌دهد، تعداد شرکت های دانش‌بنیان در ایران از ۵۲ مورد در مارس ۲۰۱۴ به ۲۷۳۲ مورد در اکتبر ۲۰۱۶ رسیده است و درآمد حاصل از شرکت های دانش بنیان با افزایش صادرات بر پایه فناوری های دانش بنیان به میزان قابل توجهی زیاد شده است.

درآمد حاصل از شرکت های دانش بنیان

به گزارش بولتن نیوز، این تعداد شرکت دانش بنیان حدود ۷۰ هزار شغل و ۶/ ۶ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرده است. همچنین براساس برآوردهای انجام شده تعداد پارک‌های علم و فناوری در ایران از یک مورد به ۳۹ عدد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

تعداد مراکز رشد نیز از ۱۳۶ مورد در سال ۲۰۱۳ به ۱۷۰ مورد در سال ۲۰۱۶ دست یافته که نشان‌دهنده رشد سریع در این بخش است و در بخش صادرات بر پایه فناوری نیز تغییرات محسوسی رخ داده است.

افزایش صادرات بر پایه فناوری های دانش بنیان

افزایش صادرات بر پایه فناوری های دانش بنیان

براساس آمارهای منتشر شده صادرات بر پایه فناوری در سال ۲۰۰۴ بالغ بر ۵/ ۱ میلیارد دلار بوده و این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۰۹ به ۷ میلیارد دلار رسیده است. اما در سال ۲۰۱۴ رقم صادرات بر پایه فناوری جهشی قابل‌ملاحظه داشته و به ۱/ ۱۲ میلیارد دلار در سال دست یافته است.

در بخش دیگری از آمارهای منتشر شده، محصولات دانش‌بنیان صادر شده توسط پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مورد‌بررسی قرار گرفته است. طبق این گزارش در سال ۲۰۱۲، صادرات محصولات دانش‌بنیان ۷/ ۰ میلیارد دلار بوده و این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ این رقم به ۱/ ۱۴ میلیارد دلار رسیده و جهش چندبرابری را تجربه کرده است.

در سال ۲۰۱۴ هم رقم صادرات محصولات دانش‌بنیان توسط پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد رقم ۶/ ۴۹ میلیارد دلاری را ثبت کرده که نشان می‌دهد رشد و توسعه در این بخش با سرعت بیشتری دنبال شده است. اما سال ۲۰۱۵، روند رو به رشد صادرات این محصولات تا حدود بسیار زیادی با افت مواجه شده و به رقم ۶/ ۵۰ میلیارد دلار در سال رسیده است.

عضویت در خبرنامه

5 + 2 =

شبکه دانش بنیان ایران
تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان کیان، پلاک1354، واحد3
info@rahavard.org